piątek, 23 sierpnia 2013

Różnice między Inkubatorem Technologicznym a Inkubatorem Przedsiębiorczości

Głównym zadaniem Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz Inkubatorów Technologicznych jest wspieranie i promocja przedsiębiorczości. Inkubatory Przedsiębiorczości świadczą usługę preinkubacji, natomiast Inkubatory Technologiczne – inkubacji. Preinkubacja polega na udzielaniu wsparcia osobom, które chcą rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Inkubacja natomiast to pomoc nowopowstałym firmom w osiągnięciu dojrzałości i zdolności do samodzielnego funkcjonowania na rynku. Zgłaszając się do Inkubatora Przedsiębiorczości nie trzeba mieć założonej firmy – wystarczy sam pomysł. Inkubatory Technologiczne zapewniają pomoc firmom już istniejącym, z reguły muszą być to nowe przedsiębiorstwa działające nie dłużej niż rok.


Mogłoby się wydawać, że usługa preinkubacji jest korzystniejsza, Inkubator sam złoży potrzebne wnioski potrzebne do rozpoczęcia działalności. Jednakże nie każdemu taka forma wsparcia może odpowiadać. Oferta ta posiada pewne wady. Osoba zgłaszająca się do Inkubatora Przedsiębiorczości w celu skorzystania z preinkubacji może działać jedynie jako beneficjent. Oznacza to, że założona firma będzie funkcjonowała pod NIP-em i REGON-em Inkubatora Przedsiębiorczości – beneficjent nie będzie posiadał własnej działalności gospodarczej. Wszystkie rozliczenia prawne i urzędowe (ZUS, US) będą także prowadzone przez Inkubator Przedsiębiorczości. W dokumentach podpisywanych z kontrahentami jest jedynie wzmianka z nazwą firmy beneficjenta jako wykonawcą danej usługi. Osoba korzystająca z preinkubacji działa pod własną marką, może mieć swoją stronę internetową, własne logo. Inkubatory Przedsiębiorczości zapewniają nawet możliwość przedstawiania się jako właściciel firmy, lecz realnie się nim nie jest. Na fakturach widnieje ich wystawca (czyli Inkubator Przedsiębiorczości) z dopiskiem w postaci nazwy usługi/ działalności/projektu preinkubowanego. Zarobione pieniądze płyną na wydzielone dla ww. projektu/usługi/działalności subkonto bankowe, którym zarządza Inkubator Przedsiębiorczości. Bezpieczeństwo finansowe uczestnika gwarantuje podpisana umowa o prowadzenie firmy. Zarobione pieniądze można wypłacić na postawie zawartej umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Wartość umowy zlecenia/o dzieło jest równa sumie zarobionych pieniędzy pomniejszonej o podatek dochodowy. Teoretycznie nic nie powinno się stać, ale sam fakt, że pieniądze które zarobił beneficjent nie trafiają bezpośrednio do niego może być dla niektórych niepokojące.

Inkubator Technologiczny zapewnia pomoc jedynie już założonym firmom. Każdy przedsiębiorca działa pod własną marką, sam się rozlicza, posiada własne konto bankowe. Inkubator zapewnia wynajem pomieszczeń biurowych wraz z wyposażeniem na preferencyjnych warunkach, jest też możliwość skorzystania z doradztwa specjalistów z zakresu mentoringu, finansów czy marketingu.

Jak widać różnice są dość istotne, o czym dużo osób nie wie.



2 komentarze:

  1. Prowadzenie, założenie firmy to na pewno nie jest nic prostego, trzeba dobrze się do tego przygotować!
    https://retcon.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy oczywiście jakoś zaczynał, teraz ja mam już którąś z kolei firmę. Przy większych inwestycjach często jedna popycha drugą. Teraz skupiam się na produkcji. Tu bardzo przydatna jest firma https://rotorprasy.pl/ i ich prasy hydrauliczne. Potrzebując takiego sprzętu warto się do nich zgłosić.

    OdpowiedzUsuń